BIOCEV in Media: Věda a výzkum v prstenci (26.2.2015)

DOLNÍ BŘEŽANY / HODKOVICE / VESTEC – Koncentrace vědy a výzkumu je v okolí těchto obcí cítit na každém rohu.

Hlavní úlohu hraje dolnobřežanské HiLase (70 zaměstnanců, 851 mil. Kč investice). Projekt, jejímž hlavním cílem je vyvinout laserové technologie s průlomovými technickými parametry. Je zaměřen na rozvoj laserů s vysokou opakovací frekvencí a na laserové systémy, které budou v budoucnu použity v průmyslu, v malých a středně velkých výzkumných laboratořích a dále v budoucích evropských zařízeních velkého rozsahu, která budou součástí Evropského výzkumného prostoru. Nyní ho doplnilo hodkovické inovační centrum InnoCrystal (investice 102 mil. Kč) zaměřené na inovace v oblasti biotechnologií. Letošní rok bude důležitý i pro nedaleký Vestec, kde se otevře již námi zmiňované vědecké centrum BIOCEV, jehož investice činí 2,3 mld. korun. Jeho hlavní úkol též spočívá v biotechnologickém výzkumu. V samotných Dolních Břežanech se pak buduje prestižní evropské vědecké pracoviště ELI s největším laserem světa, kde bude již od srpna letošního roku pracovat cca 200 vědců. Celý tento areál spolkne více než 7 miliard korun.

Říkejme mu třeba STAR

V oficiálních dokumentech se začalo toto území tří obcí označovat zkratkou STAR (Science and Technology Advanced Region). Cílem je vybudovat zde vědecko-technologický klastr mezinárodního významu.

„Území o rozloze cca 6 km2 na ose Dolní Břežany – Hodkovice – Vestec má všechny předpoklady stát se skutečným vědeckým a technologickým klastrem, jedním z nejvýznamnějších v ČR. Má perfektní geografickou polohu, napojení na dálniční síť, blízkost pražského letiště a budoucí stanice metra D. V Dolních Břežanech je již dnes nabídka kancelářských ploch, bytů a služeb. Buduje se další doprovodná infrastruktura, hotelové zázemí. Vstup firem do území budeme regulovat tak, aby opravdu vznikl region inteligentní specializace v oblasti materiálových věd, optiky, laserových technologií a biotechnologie. Do regionu již přichází první zahraniční investor, japonská firma Rigaku, která si v Dolních Břežanech postaví zázemí pro svůj vědecký tým,“ sdělil Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan a duchovní otec projektu STAR.

Zdroj: Náš region, 26.2.2015, Strana 2, Všude doma

Biocev in Media — More articles