BIOCEV in Media: Není internet jako internet: BIOCEV a CESNET jednají o spolupráci (3. 11. 2014)

Léky cílené do konkrétního místa poškozeného metabolismu, kloubní náhrady z nových, tělu vyhovujících materiálů, umělé srdeční chlopně nebo cévní výztuhy se speciálně upravenými povrchy – i takové budou výsledky výzkumné práce v biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV. Na jeho realizaci se podílí Akademie věd ČR a Univerzita Karlova.

Společný projekt za téměř tři miliardy korun se otevře už příští rok a postupně zaměstná čtyři sta vědeckých pracovníků z České republiky i zahraničí. BIOCEV bude zastřešovat pět výzkumných programů, na nichž bude pracovat 54 výzkumných skupin.

„Problémy lidské populace jako nádorová onemocnění, srdeční choroby, viry nebo infekce jsme v minulosti dokázali pouze popsat, nikoliv najít jejich příčinu. Dnes je v našich silách porozumět původu onemocnění až na molekulární úrovni. Díky tomu lze navrhnout řešení, které v konečné fázi může vést k výrobě potřebného léku nebo léčebné metody, a tím i záchraně mnoha životů,“ říká ředitel projektu prof. MUDr. Pavel Martásek, DrSc. „BIOCEV bude křižovatkou vědy v srdci Evropy. Vznikne tak platforma, kde se setkávají vědci, studenti i zástupci firem. Interakce mezi těmito skupinami je podmínkou úspěšných objevů,“ dodává prof. Martásek.

Řešení komplexních projektů vyžaduje kvalitní základnu nejmodernějších technologií. Na 25 tisících metrech čtverečních se budou rozprostírat moderně vybavené laboratoře, které budou sloužit nejenom vědeckým pracovníkům samotného centra, ale také českým i zahraničním výzkumníkům a firmám. Excelentní výzkum se neobejde bez špičkového technologického zázemí: od kvalitního a bezpečného internetového připojení až po datová úložiště nebo videokonferenční služby. V případě projektu BIOCEV bude komplex těchto služeb řešen v rámci národní e-infrastruktury CESNET, která byla právě kvůli takovým specifickým úkolům na podporu vědy a výzkumu zřízena.

Kromě plně redundantního vysokokapacitního propojení se jedná také o využití prostředí pro spolupráci distribuovaných týmů a především datových uložišť. Výzkumný komplex BIOCEV bude mít velké nároky na interní datový prostor – CESNET očekává požadavky v řádech petabajtů. Nedílnou součástí nabídky služeb sdružení CESNET je i systém zajišťující bezpečnost a důvěryhodnou elektronickou identitu. Samozřejmostí je poskytování odborných konzultací ve všech oblastech.

Zdroj: http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/pr/neni-internet-jako-internet-biocev-a-cesnet-jednaji-o-spolupraci-477150

 

Biocev in Media — More articles