BIOCEV in Media: Vědecké centrum Biocev ve Vestci má dokončenou hrubou stavbu – ČTK (15.9.2014)

Vestec (u Prahy) – Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev ve Vestci u Prahy má už dokončenou hrubou stavbu. Budování rozsáhlého vědeckého areálu, které mělo zpočátku zpoždění, urychlila mírná zima. Dokončení se očekává příští rok v březnu a poté by měl být nejpozoději do tří měsíců zahájen provoz, řekl dnes novinářům ředitel Biocev Pavel Martásek. “Předpokládáme, že v létě pojedeme naplno,” uvedl. Projekt s celkovým rozpočtem 2,85 miliardy Kč je financován převážně z peněz EU.

Vědci se v Biocevu budou zabývat například vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány nebo vývojem přírodních antibiotik. Podle Martáska půjde o jakési “fórum vědy”, kde budou všechny základní obory pod jednou střechou, aby mohly produkovat to nejlepší. Pět let po dokončení projektu by mělo v centru působit více než pět stovek pracovníků, zejména vědců a studentů. Několik desítek míst vznikne i pro lidi z nejbližšího okolí.

Výstavba začala loni na podzim a měla být hotova nejpozději do konce příštího roku. Podle ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václava Hořejšího je projekt nyní v polovině stavební části. Byla dokončena železobetonová konstrukce a dělníci částečně namontovali střešní pláště. V místech, kde do budovy nezatéká, pokračují vnitřní práce, vnikají sádrokartonové příčky, vyzdívky, rozvody vzduchotechniky a topení. V suterénech jsou položeny části kanalizace.

Zpočátku se objevily obavy, zda peníze na výstavbu budou stačit, podle Hořejšího se ale podařilo dosáhnout v soutěži nízkou cenu. To ovšem zase vedlo k pochybnostem, zda je výstavba za tak nízkou částku vůbec možná, což musely potvrdit dva soudně znalecké ústavy.

Celkové náklady zahrnují i financování pěti výzkumných programů. Na vlastní výstavbu a vybavení, které má v kontraktu hlavní dodavatel, jde téměř 800 milionů korun. “Pokud jde o případné změny a vícepráce, tak se předpokládaná navýšení pohybují v řádech jednotek procent. Ta čísla ale ještě nejsou uzavřena,” řekl ČTK manažer výstavby Martin Kuthan.

Projekt nejdříve nabral asi 1,5 roku zpoždění. Podle Martáska vzniklo hlavně kvůli jedné z podmínek pro udělení dotace, podle níž musí mít místo stavby územní plán rozvoje, což Vestec nesplňoval. “Tím pádem nám bylo o deset procent pokráceno celkové hodnocení a ocitli jsme se na chvostu projektů,” uvedl ředitel. Stavebníkům ale pomohla mírná zima, a tak se podařilo vše dohnat. Podle Martáska bylo jen pět dnů, kdy nešlo betonovat.

Biocev tvoří hlavní budova biocentra, centrum pro fenogenomiku, kde vznikne výzkumné pracoviště pro pokusná zvířata, a budova energocentra, jež zajistí podstatnou část energií pro hlavní dva výzkumné objekty. “Technologická zařízení jsou situována do samostatného objektu, aby vibracemi, chvěním a hlukem nerušila výzkumná pracoviště. Do výzkumných bloků jsou přivedena podzemním kolektorem,” uvedl Kuthan.

Biocev je jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence. Patří mezi ně například i nedaleký superlaser ELI za sedm miliard v Dolních Břežanech u Prahy.

Zdroj: Zpravodajství ČTK, 27. 8. 2014 – web: http://www.ceskenoviny.cz/veda_a_technika/zpravy/vedecke-centrum-biocev-ve-vestci-ma-dokoncenou-hrubou-stavbu/1116229

 

Biocev in Media — More articles