BIOCEV in Media: Své „Silicon Valley“ si budují státy po celém světě (Týdeník Dotyk)
13.7.2015
Inovace vládnou světem a nejen vyspělé státy logicky nechtějí, aby jim ujel vlak. Nové technologie totiž přinášejí vyšší přidanou hodnotu a podporují růst celé ekonomiky. Navíc sdružují talenty a vysoce kvalifikovanou sílu.
Pojem Silicon Valley je přezdívka nejjižnější části aglomerace San Francisco Bay Area v Severní Kalifornii v USA. Rozkládá se v údolí Santa Clara, které na severu hraničí se Sanfranciským zálivem.
Název pochází z roku 1971, kdy v americkém časopise Electronic News začala vycházet týdenní rubrika „Silicon Valley USA“ od Dona Hoeflera o velké koncentraci společností zabývajících se křemíkovými mikročipy a počítači. Dnes je Silicon Valley světovým centrem počítačového a technologického průmyslu, který se řada zemí snaží napodobit.
Kde všude tedy vyrůstají nová „Silicon Valley“?
01 Česko
Asi nejvíce hi-tech firem je soustředěno v jihomoravské metropoli – v Brně. Tamní Silicon Hills je sídlem několika inkubátorů a v podstatě odtud vyšla do světa i AVG. V brněnském technologickém parku u technické univerzity se zabydlelo šestnáct převážně nadnárodních firem, menší české zkoušejí štěstí v inkubátoru při VUT. Bouřlivým rozvojem procházejí nemocnice. Při Fakultní nemocnici u sv. Anny vzniká mezinárodní centrum klinického výzkumu. Koncepci navrhli brněnští lékaři spolu s odborníky z uznávané americké Mayo Clinic. Zato průmyslová tradice založená kdysi na značkách Zetor, Královopolská, ZKL nebo Zbrojovka Brno, je na ústupu.
Něco podobného jako v Brně by ráda vybudovala i Praha, která nedávno představila projekt STAR Region, který by měl vědeckotechnickou rozvojovou oblast vybudovat na jižním okraji Prahy, ohraničenou obcemi Dolní Břežany a Vestec. Součástí STAR Regionu by měl být i projekt ELI, neboli Extreme Light Infrastructure, což by měl být podle plánu úplně nejsilnější laser na světě.
Kromě toho by tam měl být i menší laserový projekt Highless. Ve Vestci se pak buduje biomedicínské a biotechnologické centrum Akademie věd a Karlovy Univerzity.
Celý článek na http://www.dotyk.cz/byz-27-2015/9_sve-silicon-valley-si-buduji-staty-po-celem-svete