BIOCEV in media: Čeští výzkumníci se zajímají o špičkový vývoj pro farmacii – Tribune.cz (8. 10. 2014)
Tisková zpráva Asociace inovativního farmaceutického průmyslu:
České výzkumné týmy se zajímají o špičkový vývoj pro inovativní farmaceutický průmysl. Nyní se vyhlašuje první výzva s rozpočtem 955 miliónů korun, která je zaměřena na diabetes.
Třicet českých firem, výzkumných institucí, ale i nemocnic má zájem se podílet na vývoji léků pro nejinovativnější farmaceutické firmy. Spolupráce je součástí iniciativy The Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2), jejíž rozpočet přes 80 miliard korun tvoří téměř rovným dílem příspěvek Evropské komise a výrobců originálních léků. Jedná se tak o dosud největší evropské partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership – PPP). Nyní se vyhlašuje první výzva s rozpočtem 955 miliónů korun, která je zaměřena na diabetes.
„S vývojem léků na diabetes má řada českých vědců zkušenosti, proto je první výzva IMI 2 pro české výzkumné týmy mimořádnou příležitostí ukázat, že jsou potenciálními partnery pro nejnáročnější evropský výzkum,“ říká výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.
Spolupráce na vývoji diabetu přinese peníze, patenty a reference
Výzva zaměřená na vývoj léků pro diabetiky je odpovědí na současnou epidemii cukrovky. Nyní se na cukrovku léčí ve světě téměř 400 miliónu lidí, za dalších dvacet let jich bude skoro 600 miliónů. V samotné Evropě se jedná o 60 miliónů nemocných. V Česku trpí cukrovkou přes 800 tisíc lidí a za posledních dvacet let se počet nemocných takřka zdvojnásobil. V České republice se nachází několik špičkových vědeckých pracovišť, kde se ověřuje 64 léků na diabetes či další onemocnění, která s diabetem souvisí. O spolupráci projevily zájem přední výzkumné týmy z UOCHB, Biocevu, IKEMu či soukromých firem jako je SOTIO a MB Pharma. „Ve společném výzkumu vidíme příležitost pro dlouhodobý rozvoj našeho pracoviště. Zapojení jakéhokoliv českého týmu do tak významného projektu může ve výsledku pomoci všem zdejším výzkumným odborníkům,“ říká Jiří Jiráček z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Setkání zástupců inovativního farmaceutického průmyslu a českých vědců
Iniciativa IMI funguje na principu finančních výzev a definovaných výzkumných témat, do nichž vstupují konsorcia složená z inovativních farmaceutických korporací (v této chvíli např. Sanofi či Bayer). Partnery farmaceutického průmyslu jsou pak výzkumná pracoviště z veřejného či soukromého sektoru či nemocnice. Do projektů IMI se zatím zapojovaly spíše západoevropské země, naopak subjekty ze střední a východní Evropy se téměř neúčastnily. V Praze se proto 6. října konal seminář za účasti představitelů Evropské federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA), koordinátorů aktivit IMI 2 v České republice, výzkumných manažerů společností Bayer Healthcare, Sanofi a zástupců třiceti výzkumných týmů.
Obvykle trvá spolupráce v projektu přibližně pět let, během kterých každý tým pracuje na svém úkolu a za účelem předání zkušeností a informací se schází s dalšími odborníky. To vše při garanci, že při úspěšném zakončení projektu se inovativní lék dostane k pacientům. Výzkumné pracoviště tak získá na svou činnost finanční prostředky, referenci za výzkumnou spolupráci s globálně působící inovativní farmaceutickou firmou a patentová práva k novým lékům.
Důvodem je podpora evropského farmaceutického výzkumu a vývoje nezbytného pro udržení konkurenceschopnosti celé EU
Americké investice do výzkumu a vývoje v roce 1995 předčily evropské výdaje a na dlouho se americká výzkumná centra stala snem mnoha evropských vědců. Dnes se k USA přidávají i další země, jako jsou Čína, Brazílie nebo Indie. V roce 2008 tak vznikla mezi Evropskou komisí a Evropskou federací farmaceutických společností a asociací (EFPIA) iniciativa IMI s rozpočtem 55 miliard korun. Protože spolupráce přinesla výsledky, vznikla letos iniciativa IMI 2, která bude platit do roku 2024 a disponuje podstatně vyšší finanční podporou. Jedná se o částku 90 miliard korun, kterou dohromady poskytne Evropská komise a inovativní farmaceutické společnosti. Evropská unie poskytne 45 miliard korun v rámci výzkumného a inovativního programu Horizon 2020 a EFPIA poskytne 39 miliard korun.
Dnes pod hlavičkou IMI probíhá 40 výzkumných projektů se 4 500 vědeckými pracovníky. Projekty jsou zaměřené například na oblast nádorových a neurologických onemocnění, diabetu, léčby chronické bolesti či antimikrobiální rezistenci.
Zdroj: Tribune.cz, 7. 10. 2014 – http://www.tribune.cz/clanek/34091