BIOCEV v médiích: Nová centra se netají ambicemi (27. 1. 2015)

„Věříme, že možnosti, které nabídneme, dají vyrůst i aspirantům Nobelovy ceny,“ říká mluvčí projektu Eli.

PRAHA | Píše se rok 2020 a mluvčí vesteckého vědeckého centra Biocev právě oznamuje světu objev unikátního léku, který zásadně usnadní život pacientům s vrozenou vadou metabolismu. Utopie? Nikoliv nutně, nové výzkumné pracoviště Biocev, jež se bude otevírat na podzim u Vestce, se totiž ve svém bádání hodlá zabývat právě biomedicínou či vývojem nových léčiv. „Přestože jsme ještě ‚neotevřeli‘, působí v našem projektu už přes 300 pracovníků,“ říká mediální zástupce BiocevuPetr Solil. „Zatím si musíme vystačit s pronajatými prostory, ale už se samozřejmě těšíme do nového areálu.“

Společný projekt šesti ústavů Akademie věd ČR a dvou univerzit (pozn.: redakční chyba, za kterou se autor článku následně omluvil. Ve skutečnosti jde o dvě fakulty jedné univerzity) je jedním ze sedmi vědeckotechnických center za hranicemi hlavního města, které v letošním roce zahájí svůj provoz.

Vědeckou supervesnicí se stanou především Dolní Břežany, kde se letos otevřou hned dvě špičková pracoviště zabývající se výzkumem laseru. „Věříme, že možnosti, které v našem novém centru Eli Beamlines nabídneme, dají vyrůst i aspirantům na Nobelovu cenu,“ netají ambice jednoho z nich jeho mluvčí Zdislava Lojková. Právě realizace projektu Eli si vyžádala největší náklady, a to ve výši bezmála sedmi miliard korun. „Špičkové bude i vědecké obsazení,“ upozorňuje Lojková. „Většinu vedoucích výzkumných programů tvoří odborníci s mnohaletou kariérou v USA, Velké Británii, Francii nebo Německu.“

Velká výzva pro studenty

Nepůjde přitom jen o české vědce, kteří se po letech v cizině rozhodli k návratu domů. „Zaměstnáme zhruba pětatřicet procent vědeckých a technických pracovníků ze zahraničí,“ říká Lojková a Solil dodává: „To, že se areály nenacházejí v centru Prahy, nepovažujeme za nevýhodu. Naopak věříme, že řada našich vědců si pořídí bydlení ve Vestci a okolí. Zdejší lokalita totiž nabízí možnosti širokého turistického a sportovního vyžití.“

Letošní otevření sedmi nových pracovišť té nejvyšší vědecké úrovně je zároveň skvělou zprávou pro studenty vysokých škol. „Naše nabídka pro ně se setkává s mimořádným ohlasem. Bohužel je ale jen málo mladých českých vědců, kteří mají pro práci v Eli relevantní zaměření,“ doplňuje Lojková.

V Biocevu najdou nadějní vysokoškoláci snadnější uplatnění. „V novém areálu bude pracovat až 200 studentů pod vedením téměř stovky zkušených školitelů,“ upřesňuje Solil s tím, že i tady poptávka převyšuje nabídku.

Zdroj: 5plus2, číslo 3 ročník IV, 23. ledna 2015, autor: Jaroslav Šafránek

Biocev v médiích — Další články